Poremećaj tamnjenja kože i stvaranja neugodnih tamnih mrlja na licu naziva se hiperpigmentacija.
Hiperpigmentacija jedna je od najčešćih tegoba u dermatološkom svijetu i predstavlja problem ljudima koji se bore s njom. Iako hiperpigmentacija nije štetna za vaše zdravlje, promjena boje na koži može biti alarmantna i emocionalno uznemirujuća.
Hiperpigmentacija odno si se na kožu koja je znatno tamnije boje u usporedbi s prirodnom bojom Vaše kože. Ove mrlje mogu se razviti bilo gdje na koži, ali najčešće su vidljive na područjima izloženim suncu kao što su npr. lice, vrat, prsa, potkoljenice i sl.
Ovisno o tenu Vaše kože, ova područja mogu se pojavljivati u različitim bojama poput smeđe, žutosmeđe, ružičaste, sive, crne ili čak ljubičaste. Hiperpigmentacija ima tendenciju dugotrajnog boravka na koži, a moguće je da zahvaćena područja ponekad i izblijede.
Uzroci su razni od genetike do sunca preko lijekova i bolesti do izloženosti teškim metalima
Kako prevenirati hiperpigmentaciju? – s obzirom da je i dalje najčešći uzročnik sunce – bitno je napomenuti kako bi za prevenciju najbolje bilo koristiti kreme i losione protiv sunca s visokim UV faktorom pogotovo za područje lica
Terapija i liječenje: topikalna terapija izdana od strane dermatologa
Drugi lijekovi koji se mogu koristiti za borbu protiv hiperpigmentacije su proizvodi za njegu kože na bazi retinola: vitamin C, vitamin B3 (niacinamid), glikolna kiselina, salicilna kiselina i ostali gelovi.
Napomena: Određeni proizvodi za borbu protiv hiperpigmentacije mogu se dobiti bez recepta, ali većina sadrži retinol, ozbiljan sastojak za koji je najbolje konzultirati se s liječnikom dermatologom ili u vama najbližoj ljekarni.